Jó esetben az edzés az alábbi három részre tagolódik:
Bemelegítés
Az edzés fő része (erről bővebben olvashattok a különböző edzésfelépítésekről szóló írásomban)
Nyújtás (ez is kapott egy külön cikket)

A bemelegítés fontos része az edzésnek.
Ennek során felkészítjük a szervezetünket a következő, fokozott terhelésre. Mentálisan és fizikailag is. Az edzés kezdetekor, az egyszerű gimnasztikai mozgások, vagy a minimális súllyal végzett gyakorlatok során megemelkedik a testhőmérsékletünk, izületeinkben “megindul a kenés”, légző- és keringési rendszerünk magasabb fokozatba kapcsol. Ez által csökkenthetjük az edzés során keletkező sérülések bizonyos fajtáinak lehetőségét.
Sportágspecifikus gyakorlatok végzésével jobban felkészülhetünk az edzésmunkára.
Hibás az a gyakorlat, hogy az edzés kezdetekor, bemelegítésként, kizárólag statikus nyújtógyakorlatokat végzünk, mivel nem indul meg az ízületi nedv képződése az ilyen mozgások során! Viszont intenzív mozgás, verseny előtt javasolt a célzott nyújtás végzése statikus és/vagy dinamikus eljárásokkal is.
A gimnasztikai szemléletű bemelegítésnek része a nyújtás, de nem az első lépésként és tudatos fokozatosságot betartva!
A bemelegítésként vagy alkotójaként dolgozhatunk alacsony intenzitáson, pár percig ellipszis tréneren, evezőgépen, kerékpáron, futópadon. Ha például a bemelegítés során gyalogolunk 5 percet folyamatosan emelkedő intenzitással a futópadon (vagy késésünk miatt futva érkezünk az edzésre), jelentősen megemelkedik pulzusunk, testhőmérsékletünk, ízületeinkben elindul a nedvtermelés.
Bemelegítésünket többek között befolyásolhatja az adott napszak (reggel hosszabb, délután rövidebb) vagy az aktuális klíma is (hidegben hosszabb, melegben rövidebb).
Időtartama legalább 5-10 percig terjedjen (Extrém esetben akár a fél órát is elérheti!).
Itt hamarosan elérhető lesz egy általános bemelegítésről szóló videó is.