Ez is gyakran felmerülő kérdés fórumokon, csoportokban.
Rendszeresen olvasható sporttal, testépítéssel foglalkozó oldalakon 13-16 év körüli fiúktól, hogy hogyan kezdjen bele az edzésbe?

Lentebb részletesen leírom, melyik életkorban mi a javasolt mozgás.
Amikor ennek megfelelően azt a tanácsot adom, hogy ebben a korban még csak a sajáttestsúlyos, és állóképességi edzés javasolt, ha fontos az egészség, testépítők lehurrognak.
Ilyenkor gyakran Schwarzeneggerrel példálóznak, aki ebben a korban kezdett edzeni.
Egyrészt kiemelik egyetlen ember szerencsés genetikai adottságait, anyagi lehetőségei miatti hozzáférését a legmagasabb szintű orvosi ellátásokhoz, szemben a többi, kevésbé ismert, fiatalon elhunyt, vagy megrokkant testépítővel.
Másrészt nem dolgoztak olyan edzőteremben, mellyel a MOB-nak szerződése volt, így nem látták milyen gyógytornákat végeznek egyes volt olimpikonjaink, milyen fájdalmak között. Ezt szomorú volt látni, a gyakorlatok kivitelezésében segíteni.
A csontnövekedésednek a végleges testmagasság elérése után van vége.
Ha korábban kezdi valaki az edzést nagy súlyokkal, a még nem rendesen kialakult csontvégekre nehezedő terhelés miatt leállhat a növekedési folyamat, későbbi életünkre a gyengébb csontozat problémájával szembesülhetnek.
Ezért javaslom a komoly súlyzós edzés későbbi kezdését.
Ha sajáttestsúlyos gyakorlatokkal kezdenek a fiúk, a street workouttal, fegyencedzéssel és egyéb módszerekkel is látványos testet, hatékony izomzatot érhetnek el.
Ráadásul ebben a korban kiemelten fontos állóképességünk fejlesztése, mivel az ekkor elért eredményünk meghatározza egész további teljesítményünket, a szívünk működését, állóképességünket, és a sporttudomány jelenlegi tudása szerint ez később jelentősen nem fejleszthető életünk során.
Tehát a kerékpározás, evezés, futás mellett kardió módszerekkel végzett egyéb edzéseket is javaslok.
A kép után a részletek következnek! Én magam az alábbi sportokat űzöm több-kevesebb rendszerességgel.

Akkor lássuk a részletes életkori ajánlásokat akkor, ha nem az élsport a cél:
10-12 éves korig az a fontos, hogy a gyerekek rengeteget ugráljanak, mozogjanak, másszanak, hintázzanak. Az izomzat alap kialakulásában, az idegrendszer normális működésében van ezeknek nagy szerepe. A szülők sokat tehetnek ezért, például kültéri programokat, játszóterezést, focizás, kidobósozást, számháborúzást, kirándulásokat szervezhetnek e gyerekeiknek az osztálytársaikkal, ismerőseikkel. A gyereknek gyerek a társasága.
14-18 éves korig alakítható a kardiovaszkuláris rendszerünk, állóképességi sportokkal (kerékpár, evezés, túrázás, futás). Ebben az időszakban még nem javasolt a testépítés, edzőtermekbe általában nem is engednek be 16 évnél fiatalabbakat. Inkább a sajáttestsúlyos, funkcionális jellegű edzés javasolt, mellyel erő-állóképességet, erőt, izomzatot is fejleszthetünk megfelelő edzésfelépítéssel, sőt, a zsírégetésben is fontos szerepe lehet.
30-40-50 év felett gyakran szeretnének az emberek (újra?) mozogni kezdeni, mert az évek alatt csökkent az állóképességük, vagy már zavaróan sok súlyfelesleg rakódott rájuk. Ilyenkor kiemelten fontos a fokozatosság. A terhelést, a távok adagolását is finoman kell kezdeni, mert különben sérülés lehet a vége! És itt van kiemelt feladata egy személyi edzőnek!
.
.
.
.
.